X
X

YouTube tarihindeki en büyük telif hakkı dolandırıcılığı

Anasayfa Yazılar YouTube tarihindeki en büyük telif hakkı dolan...YouTube tarihindeki en büyük telif hakkı dolandırıcılığı

YouTube, kanal sahiplerine zaman zaman telif haklarına ilişkin ilginç olaylar yaşatıyor.  Ancak yeni ortaya çıkan YouTube telif hakkı dolandırıcılığı, çok daha büyük bir soruna ışık tutuyor.

Şimdiye kadarki en büyük YouTube müzik telif dolandırıcılığı

MediaMuv’un bu telif haklarını talep edebilmesi ve YouTube’un Content ID sistemi aracılığıyla telif ücreti toplayabilmesi için, dolandırıcı şirketin YouTube’un CMS ve Content ID araçlarına erişimi olan ve sanatçıların dijital telif haklarını yönetmelerine yardımcı olan üçüncü parti şirket AdRev ile birlikte çalışması gerekiyordu.

MediaMuv, birkaç sahte belge düzenleyip bunları AdRev’e sundu. AdRev, MediaMuv’un telif hakları için telif ücreti toplamasına yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda şirket kurucularına YouTube’un CMS’sine doğrudan erişmelerini sağlayarak telif haklarını kendi başlarına talep edebilmelerini sağladı. 4 yıl süren dolandırıcılık sona erdi. İkili, komplo, e-dolandırıcılık, kara para aklama ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı suçlamasıyla suçlandı. Biri, suçsuz olduğunu iddia ederken, diğeri itirafçı oldu; tarihe geçen dolandırıcılığı nasıl planladıklarını anlatarak olaya açıklık getirdi.

Dolandırıcılığın boyutu ve planın büyüklüğü çok benzersiz olsa da, kesinlikle birçok YouTube içerik üreticisinin karşılaştığı bir durum. YouTube’un içerik üreticilere yardımcı olmayı amaçlayan Conten ID sistemi, kendilerine ait olmayan içeriklerden para kazanmak isteyenler için bir silah olarak kullanılıyor. MediaMuv olayı, dolandırıcıların dijital telif hakkı kurallarından bilerek nasıl faydalandığının harika bir örneği.
ABONE OL

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

Telefon
WhatsApp
Instagram