X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe)
Telefon : 0 (232) 335 12 59
Bill Board Afiş Tasarımı

Bill Board Afiş Tasarımı

Bill Board Afiş Tasarımı

BİLLBOARD TASARIMI NASIL OLMALI?
Ülkemizde reklam mecrası gittikçe artan bir öneme sahip. Bütün markalar kendi arasında farklı olma ya da farkındalık yaratma çabası içerisindeler. Bu noktada reklam ajanslarının rolü iste en basit, göze çarpan, tüketicinin aklını yormayacak şekilde ve markanın imajına uygun reklam kampanyası hazırlayabilmektir.
Gözüme çarpan ve beni gerçekten rahatsız eden billboardlar da bulunan nerdeyse paragraf oluşturacak yazıların yazılması. Roman yazar gibi billboard yazısı yazıyorlar, gerçekten çok itici bir durum.
İnsanlar arabasıyla geçerken o yazıları nasıl okuyabilir? Ya da yoldan geçen insanlar billboardın önünde durup o yazıyı mı okuyacak sanki? Pehh, çok ütopik.
Tabi bu hiç okuyan insan yoktur anlamını taşımıyor. Ama cambaz gibi ipte dans etmeye gerek yok…
Peki billboard tasarımı nasıl yapılmalıdır?
Billboard gibi insanların gelip geçerken okuyabileceği reklam alanlarında mümkün olduğu kadar kısa, açık ve basit cümleler kurmak gerekir. Tüketiciye ne anlatmak istiyorsanız onları bu şekilde anlatmalısınız.
Alakasız cümleler kurup anlam karmaşıklığı yaratmak, vermek istediğiniz mesajı arka plana iter. Bu yüzden bana göre billboardlar olabildiğince sade olmalıdır. İlanınızın önünden arabasıyla geçen insanlar bile bir bakışta ne anlatmak istediğinizi anlamalıdır.
Kullandığınız görseli tamamlayacak 4-5 kelimeyi geçmeyecek bir yazıyla insanların sizi fark etmesini sağlayabilirsiniz. Karmaşık yazılar algıyı zorlaştırır ve fark edilmenizi azaltır. İsterseniz mükemmel bir afiş hazırlayın insanlar bunu okuyamadığı sürece hiçbir işe yaramaz ve yaptığınız iş kelime çöplüğünden başka bir şey olamaz.

Top